Czy zabiegi z zastosowaniem botoksu są bezpieczne?

powiększanie ust za pomocą botoksu

Zabiegi z botoksu cieszą się dużą popularnością. Odmładzają, likwidują zmarszczki mimiczne, stąd ich popularność wśród kobiet o bardzo różnym wieku. Czym jest botoks i czy jego stosowanie jest dla pacjentów bezpieczne?

Czym jest botoks?

Botoks jest nazwą handlową używaną w stosunku do toksyny botulinowej, która popularnie jest nazywana jadem kiełbasianym. Bardzo często jad kiełbasiany występuje w wędlinach i konserwach, które się zepsuły. Jest to jedna z najsilniej działających na organizm człowieka trucizn. Mimo to niewielkie dawki toksyny botulinowej mogą wyć wstrzykiwane w mięśnie, niewielka ilość tej substancji jest bowiem bezpieczna.

Zanim botoks trafił do gabinetów kosmetycznych był wykorzystywany w okulistyce i neurologii. To w trakcie wykonywania zabiegów okulistycznych zauważono jego korzystny wpływ na zmarszczki. Po wielu próbach, botoks trafił do gabinetów medycyny estetycznej. Jest używany do likwidowania poprzecznych lub tak zwanych lwich zmarszczek na czole (to zmarszczki pionowe, które uwidaczniają się pomiędzy brwiami), kurzych łapek, zmarszczek nad górną wargą, które określa się mianem zmarszczek palacza. Botoks znalazł także zastosowanie w likwidowaniu zmarszczek na szyi oraz zmarszczek, które pojawiają się na dolnych powiekach. Coraz częściej z pomocą botoksu wykonuje się również zabiegi korekty opadających kącików ust.

Na czym polega działanie botoksu?

Zmarszczki powstają na skutek skurczów mięśni, które wywołują impulsy nerwowe. Po wstrzyknięciu botoksu następuje blokada nerwów, co w efekcie doprowadza do paraliżu mięśni. Mięśnie twarzy nie mogą się więc kurczyć, zmarszczki więc wygładzają się, nie powstają także nowe.

Czy zabiegi są bezpieczne?

zabieg z użyciem botoksuJeżeli zabieg wykonuje doświadczony specjalista to odpowiedź na to pytania brzmi: tak. W renomowanych gabinetach nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jedynie bezpośrednio po zakończeniu zabiegu na twarzy mogą pojawić się siniaki, a skóra może być zaczerwieniona.

Pamiętajmy, że botoks jest jednak trucizną i mogą wystąpić skutki uboczne jego wstrzyknięcia. Najbardziej charakterystyczne skutki uboczne to nudności, bóle głowy, trudności w oddychaniu. Dla własnego bezpieczeństwa należy poinformować lekarza wykonującego zabieg o przyjmowanych przez nas lekach.